Ik had je een tijdje niet gevolgd, leuk dat je op K-rails bent overgestapt. Dat oogt een stuk beter, is veel betrouwbaarder en flexibeler dan M-rails.
Ik prefereer wissels en flexrails van ander materiaal dan koekblik en roestvrij staal.
Maar ik heb er nu eenmaal nogal wat van, dus zal dat nog wel een tijdje gebruiken.
Ook bij K-rails past de bovenleiding van Märklin van tot 2003 (de
oude-stijl) nog prima. Maar die is wat beperkt, en tja, nogal Duitsachtig.
Citaat van: yves op woensdag 28 januari 2026, 07:19:22Trouwens rijdraden zijn niet functioneel, toch bij mij niet althans.
Er zijn grofweg 3 opvattingen:
1. rijdraden zijn niet functioneel (dat vinden veel digitaalrijders)
2. rijdraden zijn er voor onafhankelijke treinbesturing (van hetzij AC, hetzij DC, hetzij analoog, hetzij digitaal, of een combinatie ervan, op 1 baan)
3. rijdraden dienen geen ander doel dan ledjes te voeden (analoog: treinverlichting onafhankelijk van rijspanning)
Ik laat me er niet over uit welke visie ik aanhang, maar ik rijd analoog, heb 3 diesellocs (mogen ook stilstaan), alle overige locs zijn E-locs.
Bovenleiding kan functioneel zijn, ook op een digitale baan (bovenleiding kan bij digitaal b.v. puko's vervangen met als voordeel voor DC-rijders dat er bij een keerlus niets hoeft te worden opgelost; jaren geleden was er een Zwitserse modelbaan die digitaal DC reed op bovenleiding, met beide spoorstaven aan massa; dat gaf een zeer betrouwbaar resultaat, vooral in wisselstraten).
Kortom, jij hebt een voorkeur voor 1 van die 3 opvattingen, en ik wellicht een andere.
Citaat van: yves op woensdag 28 januari 2026, 07:19:22ik weet niet wat de keuze van welk rail type dan ook enig effect zou hebben op het plaatsen van de masten achteraf, zonder ontwerpgedoe. Dat laatste legt volgens mij een te grote hypotheek op het vrije ontwerpen van het baanplan
Misschien wel, ja, maar tot nu toe niet. Ik ontwierp een baan, waarmee ik tevreden ben, leuke analoge automatiseringspuzzels om op te lossen en een bescheiden landschappelijke opbouw waarin nog niet de helft van de verworven scenery in past. De rest verdwijnt achter een achtergrondje waarachter wel of niet bovenleiding komt. Wie zal het zeggen ...
De keuze van elk railtype bepaalt wat je kunt doen. In mijn geval, ik heb wissels van Märklin, Peco, Piko, Roco (en zelfs Lima, zag ik net). Elk van die wissels heeft een eigen geometrie, en die geometrie is met flexibelere rails prima op elkaar aan te passen. ik heb daarbij een keus gemaakt voor hoh=57 mm in het zicht en als het echt niet anders kan hoh=61.9 mm. Ik heb geen standaard k-rail wissels, uitsluitend "slanke" (ook een keus).
En ik heb gekozen voor kopstations en niet voor een rondlopende baan. Treinen kunnen geen rondjes rijden.
Het ontwerp is dus zo vrij als maar kan, met wat eigen keuze restricties.
Maar je zit toch altijd met vragen als:
a. hoeveel treinen staan er tegelijk op de baan, of kunnen dat doen?
b. ontstaat er ergens een dodelijke loop van treinen die eeuwig op elkaar (moeten) wachten?
c. welke treinen kunnen onmogelijk tegelijkertijd samen op de baan?
Dan zit je met het ruimtebeslag. In de ontwerpfase ging ik uit van een viersporig tussenstation.
Dat blijkt net niet te kunnen door onverplaatsbare obstakels zoals een CV-ketel en een CV-pomp.
Met minder sporen halverwege wordt het spannend of berg- en dal- kopstation voldoende sporen hebben.